W odpowiedzi na apel Ministerstwa Edukacji i Nauki  nasze przedszkole  wzięło udział ogólnopolskiej akcji #Szkoła pamięta. Nauczyciele wspólnie z wychowankami podjęli szereg działań:

Grupy Motyle i  Misie podczas długiej wędrówki odwiedziły miejsca pamięci poprzednich pokoleń, których w Jemielnicy nie brakuje. Dzieci na Cmentarzu Francuskim poznały historię francuskich żołnierzy, którzy wracając do domu z wojny, zachorowali w Jemielnicy na tyfus i do tego domu nie dotarli. Następnie udali się pod pomnik I i II wojny światowej, odbudowany
i wyremontowany dzięki ofiarności mieszkańców.  W tych miejscach pamięci przedszkolaki zapaliły znicze i oddały hołd zmarłym. W drodze powrotnej do przedszkola odwiedziły również wykuty w kamieniu rokokowy postument św. Jana Nepomucena, który jest chlubą Jemielnicy.

Młodsze Słoneczka i Pszczółki , które maja mniej wprawione nóżki, odwiedziły pobliski cmentarz parafialny, gdzie również zapaliły znicze i zrobiły porządki na opuszczonych grobach.

Przedszkolaki z Centawy odwiedziły miejscowy zabytkowy kościół, przy którym  również jest pomnik poświęcony poległym w I i II wojnie światowej mieszkańcom Centawy. Następnie wysłuchały historii o Kurcie Wojciechu Szczudle, kierowniku polskiej szkoły w Centawie, który walczył o polskość tych ziem i został zamordowany w obozie koncentracyjnym  w Majdanku.

Dzieci z Gąsiorowic odwiedziły Krzyż Francuski, który powstał w tym samym czasie co Cmentarz Francuski w Jemielnicy i upamiętnia te same wydarzenia.

W Barucie stoi Krzyż kamienny z 1896 roku, który jest miejscowym miejscem pamięci
o minionych czasach- tam wędrowały przedszkolaki z Barutu.

 W Łaziskach  zaś odwiedziły Grób Nieznanego Żołnierza w, gdzie również zapaliły znicz.

Akcja miała na celu uwrażliwić dzieci na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności oraz o ważnych osobach. Dzieci poprzez te działania poznawały historię związaną
z odwiedzanymi miejscami oraz osoby, które zapisały się w historii – tej ogólnonarodowej
i lokalnej.

 

 

Przewiń do góry